Geyer Music Factory, Koncert 6 – Herdzin – Chopin – Quintet

0
102

Po krótkiej koncertowej przerwie w której odbyła się „Noc Jednego Muzeum” wracamy na Geyer Music Factory do projektów Krzysztofa Herdzina.

W najbliższy piątek na dziedzińcu Białej Fabryki zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina.

Jazzowe aranżacje muzyki Fryderyka Chopina pojawiały się w ostatnich latach dość często. Wiele z nich realizowano tylko dla celów koncertowych, ale pozostało na rynku sporo płyt, nagranych przez największe gwiazdy polskiego jazzu – właśnie z tym programem. Warto wymienić tu Leszka Możdżera, Leszka Kułakowskiego, Andrzeja Jagodzińskiego, Lorę Szafran i Bernarda Maselego, Włodzimierza Nahornego. Wśród jazzowych opracowań utworów Chopina, płyta „Chopin”Krzysztofa Herdzina z 1995 roku, zdecydowanie wyróżnia się oryginalnym podejściem do tematu i wykonaniem.

Muzyka Chopina jest tylko pretekstem do rozwinięcia zupełnie nowych i oryginalnych melodii, harmonii i podziałów rytmicznych autorstwa K.Herdzina. Zespół rozgrywa je na nowoczesny sposób, bawiąc się formą i nadając tym znanym skadinąd kompozycjom zupełnie zaskakujący charakter. Wielu krytyków uznało te aranżacje za najbardziej „jazzowe” opracowanie utworów wielkiego Fryderyka, wśród wymienionych już wcześniej dokonań polskich jazzmanów.

Słuchacze, którzy są osłuchani z klasycznymi wykonaniami muzyki Fryderyka Chopina, z pewnością będą zaskoczeni, a jazzfani zdziwieni tak świeżym połączeniem tych dwóch – pozornie tak odległych – światów muzycznych .

 

http://www.geyer.art.pl/gmf-2014/program-gmf-2014/sierpie%C5%84/krzysztof-herdzin-quintet-chopin.html

 

8 sierpnia 2014, piątek, godzina 21

Biała Fabryka, Łódź, ul. Piotrkowska 282

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj