Trio Ars Harmonica – Mocne uderzenie muzyczne trzech akordeonów.

0
190

Trio Ars Harmonica

Mocne uderzenie muzyczne trzech akordeonów.
Piotrkowska Kameralnie
Pasaż Rubinsteina/ Piotrkowska
Środa 12 lipca 2017, godzina 20:00
Organizator: Łódzkie Centrum Wydarzeń
Dobór artystów: TG

ARS  HARMONICA

Trio  akordeonowe ARS  HARMONICA powstało w 1997 roku.  Skład  zespołu  tworzą obecnie:

 Piotr Chołołowicz, Jakub Mietła i Łukasz Jaworski

– muzycy o różnych osobowościach, świetnie uzupełniający się na scenie.

Historia powstania zespołu sięga okresu studiów trzech muzyków w Akademii Muzycznej w Katowicach. Założycielski skład zespołu stanowili: Piotr Biazik, Piotr Chołołowicz i Daniel Lis. Połączyła ich pasja do akordeonu, a na efekty nie trzeba było długo czekać – już podczas studiów zespół rozpoczął lokalną, a następnie ogólnopolską działalność koncertową, która wkrótce zyskała zainteresowanie w całej Europie.

Wygrywając  liczne krajowe oraz międzynarodowe konkursy, uczestnicząc w wielu znaczących festiwalach – muzycy zespołu zdobyli uznanie krytyki oraz szerokiego kręgu publiczności czego ukoronowaniem stały się koncerty Trio Ars Harmonica z udziałem orkiestr symfonicznych.

Repertuar ARS HARMONICA jest bardzo szeroki oraz różnorodny – ukazujący ogromne możliwości wyrazowe i brzmieniowych akordeonu, który doskonale odnajduje się w niemal każdym stylu muzycznym. Zespół wykonuje utwory zarówno J.S.Bacha, A.Vivaldiego jak również A.Piazzolli oraz muzykę autorską o kolorycie folkowym, którą muzycy zespołu sami opracowują i która – jak często podkreślają – jest najbliższa ich sercu i najchętniej wykonywana. Jej niepowtarzalny klimat wynika z połączenia nieregularnych rytmów oraz temperamentu muzyki bałkańskiej z niezwykle bogatą harmonią typową dla krajów Europy środkowo-wschodniej, co powoduje, iż zespół w naturalny sposób swoim repertuarem trafia do serc słuchaczy – pozostawiając  niezapomniane wrażenia muzyczne.

Trio ARS HARMONICA wypracowało swój styl, który jest dość trudny                            do sklasyfikowania, gdyż nawiązuje do elementów folk, ethno oraz muzyki transowej. Jak  przyznają sami muzycy – nie zależy im na tym aby zostać przyporządkowanym konkretnemu gatunkowi muzycznemu lecz ważne jest aby ich muzyka niosła czytelny  i energetyczny przekaz oparty na nieregularnych rytmach, interesującej harmonii   oraz charakterystycznej wirtuozerii – oprawionych słowiańską melancholią. Wszystkie te elementy pobrzmiewają we własnych aranżacjach grupy co sprawia, iż koncerty zespołu charakteryzuje niepowtarzalny klimat i dynamika.

Potwierdzeniem potencjału artystycznego Tria Ars Harmonica są nagrody zdobyte w wielu konkursach krajowych jak i międzynarodowych, m.in.: Reinach – Szwajcaria/1997, Assenovgrad – Bulgaria/1998 , Przemyśl/1999 , Fürstenfeld – Austria/2000, Częstochowa/2001.

W swojej dotychczasowej działalności koncertowej – Trio zapraszane było na koncerty oraz festiwale międzynarodowe, m.in.: w Austrii, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Estonii, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii oraz na Węgrzech, we Włoszech  i  w Polsce.

Obecnie, poza aktywną działalnością koncertową prowadzoną w całej Europie                       zespół pracuje nad drugą płytą. Pierwsza to „Ars Harmonica – Live” nagrana i wydana w Wiedniu w 2003 roku.

Film Tuning  słoweńskiego reżysera Igora Sterka z autorską muzyką zespołu zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mannheim w 2005r.

W roku 2008 muzycy dokonali nagrania dla potrzeb filmu muzycznego  polskiej produkcji pt.: „Kochaj i tańcz”.

Współpraca / koncerty  z  orkiestrami :

Płocka Orkiestra Symfoniczna

Śląska Orkiestra Kameralna w Katowicach

Toruńska Orkiestra Kameralna

Orkiestra Filharmonii w Częstochowie

Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach

 

Dyskografia :

Accordion for Film„, library CD –  Holandia 1998

“Wiener Bezirksfestwochen – Austria 2001

“Internationales Akkordeon Festiwal Wien 2002” – Austria 2002

Ars Harmonica„, Wiedeń 2003

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj